معرفی کتاب

 

blank

عنوان کتاب: هزار نکته برای مدیران

نویسنده: زیگموند بلوبند

مترجمان: مصطفی بغدادی، مرضیه شاوردی، میثم نوروزیان

ناشر: آينده‌پژوه

نوبت چاپ: اول، ۱۳۹۶

بنا بر نظر نویسنده، این کتاب احتمالاً اولین راهنمای تفکر مدیریت کیفیت است که به‌طور هم‌زمان، منابع اطلاعاتی معروف، اما فراموش شده را به افراد یادآوری می‌کند. در این کتاب در برخی بخش‌ها، رهنمودهای گام به گام دربارۀ موضوعی مهم ارائه شده است و در برخی بخش‌ها تنها به یک منبع ارجاع داده شده است. کتاب برای کسانی مفید و کاربردی است که به کیفیت علاقه دارند و در پی کسب ایده‌ها(ی جدید) هستند، کسانی که درصدد پی‌گیری تاریخچۀ افکار و نظرات مهم هستند، یا کسانی که می‌خواهند با اصولی آشنا شوند که افراد مشهور ارائه کرده‌اند. از طرف دیگر، این کتاب، مقاله‌ها و کتاب‌های مهم و نویسندگان برجسته‌ای را به خواننده معرفی می‌کند که روش‌ها، دستورالعمل‌ها و کلمات قصار آن‌ها بر مدیریت (کیفیت) اثر داشته است.

این کتاب برای گروه‌های زیر مفید است:

  • مدیرانی که به دنبال شعاری برای انگیزه بخشیدن به کارکنان هستند؛
  • مهندسانی که در جستجوی راه‌حل و راهکار هستند؛
  • مدیران ارشد کیفیت، کمربند مشکی‌های شش سیگما یا مدیران اجرایی کیفیت که به دنبال کسب اطلاعات یا تقویت و نوسازی حافظۀ خود هستند؛
  • افراد پرمشغله که به دنبال مطلبی برای مطالعۀ اجمالی در منزل یا محل کار هستند.

کتاب از شش فصل تشکیل شده است: مدیریت و معرفت عمومی، ابزار و فنون بهبود، احتمال و آمار، قابلیت اطمینان و ارزیابی ریسک، نرم‌افزار، ممیزی و بازرسی.

هر فصل کتاب شامل چند بخش است که نکته‌های مدیریتی مرتبط به صورت عددی و برحسب تعداد مراحل یا نکات موجود در هر کدام سازماندهی شده است؛ برای مثال، نمونه‌ای از یک نوع (دمینگ)، دو Q برگرفته از جوران و گرینا، چک‌لیست سه mu فعالیت‌های کایزن، مجموعۀ چهار دیدگاه طراحی IEEE و … .

برای تهیه کتاب به وبگاه نشر آینده‌پژوه مراجعه کنید.

 

ادیسون و نوآوری

عنوان كتاب: ادیسون و نوآوری؛ ۱۰۲ درس برای خلاقیت و نوآوری در کسب‌وکار

نویسنده: آلن اکسلرود

مترجم: مرضیه شاوردی

ناشر: آینده‌پژوه

سال انتشار: ۱۳۹۴

نبوغ و خلاقیت را معمولاً به شانس و تقدیر نسبت می‌دهند. اما زندگی ادیسون نشان می‌دهد که خلاقیت تا حدود زیادی به اراده انسان بستگی دارد و حتی می‌توان آن را با استفاده از اصول و روش‌هایی رشد و توسعه داد. خود ادیسون نیز با جمله معروفش به این مسئله اشاره کرده است: «۱ درصدِ نبوغ، الهام است و ۹۹ درصد آن، کار و تلاش.»

ادیسون با ذهنی باز به ثبت خاطره‌ها و فعالیت‌های روزانه خود پرداخته و این امر بررسی روند خلاقیت او و حتی تقلید از آن را آسان می‌سازد. آلن اکسلرود، با استفاده از خاطره‌های روزانه ادیسون و مقاله‌هایی که دربارۀ او نوشته شده، ۱۰۲ اصل را استخراج و بیان کرده است. نکته جالبی که در این اصول مشاهده می‌شود، توجه ادیسون در اختراع‌های خود به بازار، نظر مشتری، زمان مناسب برای عرضه به بازار و نوآوری تدریجی است. برخی از این اصول عبارت‌اند از: بدون اختراع، نوآوری کنید؛ جلوتر از پیشگامان حرکت کنید؛ به موقع اقدام کنید؛ قدر مشتری ناراضی را بدانید؛ بازارها را شناسایی کنید؛ ابزار خود را تیز کنید.

مطالعۀ این کتاب به علاقه‌مندان به خلاقیت و نوآوری و کسب‌وکارهای نوپای فناوری‌محور پیشنهاد می‌شود.

برای تهیه کتاب به وبگاه نشر آینده‌پژوه مراجعه کنید.

 

 

blank

 

عنوان کتاب: ای كاش وقتی ۲۰ ساله بودم، می‌دانستم

نویسنده: تینا سیلیگ

مترجم: محمدرضا آل‌یاسین

ناشر: هامون

سال انتشار: ۱۳۹۴

خواندن این كتاب، برای همه و به‌ویژه دانشجویان و کسانی که در راه ورود به بازار کار هستند، بسیار مفید است. در این کتاب مثال‌های متنوعی از کسب‌وكارهای مختلف و اتفاقات و سرگذشت‌های آن‌ها بیان شده است. همچنین در این کتاب تمرین‌های مختلفی بیان شده است که در دانشگاه استنفورد برای آموزش دانشجویان به کار رفته است. مثال‌های جالب و کاربردی در این کتاب به همراه تحلیل‌ها و استدلال‌های واقع‌بینانه، کتاب را خواندنی‌تر می‌كند.

در این کتاب تینا سیلیگ امیدهای واهی نمی‌دهند. متن‌های انگیزشی که بعد از مدتی از بین می‌رود در این کتاب وجود ندارد. هر آنچه که در این کتاب وجود دارد همگی روایت‌های واقعی از «زندگی» است که در بستر اتفاقات گوناگون پاسخ‌های متناسب با آن را پیدا می‌کند و آن‌ها را بیان می‌کند. خانم سیلیگ داستان‌ها و خاطره‌هایی از تجربه‌های خود به عنوان کارآفرین و دانشمندی موفق و استادی سرشناس را به اشتراک می‌گذارد. او در قالب داستان‌های واقعی و مهیج، توصیه‌های الهام‌بخش و عمل‌گرایانه، رشد اخلاقیات، حرفه‌ای‌گری و ارتقای قابلیت‌های کارآفرینانه را هدف‌گذاری کرده است. بسیاری از نکات مطرح شده در این کتاب، فراتر از فرهنگ یک کشور یا یک نسل خاص است و می‌توان مصداق‌های آن را در نقاط مختلف «جغرافیای اقتصادی جهان» جست‌وجو كرد.

با شروع به خواندن این کتاب وارد دنیایی می‌شوید که تغییرات را به تدریج در زندگی شما آغاز خواهد کرد. مطالعۀ این کتاب مجالی است شگفت تا نگرش‌های خود نسبت به زندگی را دقیق‌تر بنگرید و از شر بسیاری از الگوهای معیوب گذشته که در ژرفای وجودتان ریشه دوانده است، رها شوید. آنگاه خواهید دید که روابط‌تان با مردم، ایده‌ها و اشیا معنایی كاملاً متفاوت پیدا خواهد کرد.

برای تهیه کتاب به وبگاه شهر کتاب مراجعه کنید.

 

blank

 

عنوان کتاب: بزرگ مریخی، کوچک ونوسی

نویسندگان: دکتر رضا اسدی‌‏فرد، یاسر خوشنویس، آرمان خالدی

ناشر: رسا

سال انتشار: ۱۳۹۷

 

نویسندگان کتاب، در مطالعات چند ساله خود به تفاوت نگرش و نبود زبان مشترک بین نهادهای توسعه علم کشور یعنی دانشگاه‏‌ها و شرکت‌‏های نوپای برخاسته از آن‏‌ها، با موتورهای اقتصاد و تولید کشور یعنی شرکت‏‌های بزرگ صنعتی و تجاری برخوردند. ازاین‌رو، از استعاره «بزرگ مریخی، کوچک ونوسی» برای نشان دادن وضعیت نسبت صنعت با دانشگاه و نیز رابطه شرکت‌‏های کوچک نوآور با بنگاه‏‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی در ایران استفاده کردند.

گویی دو موجود متفاوت از دو سیاره مختلف کنار هم قرار گرفته‏‌اند که زبان یکدیگر را نمی‏‌فهمند. این ناهم‌‏زبانی و پیامدهای آن، دغدغه نویسندگان کتاب برای طرح موضوع، توجه به آن و در نهایت یافتن راهکاری برای ایجاد ارتباط منسجم بین این دو قطب اساسی نوآوری و تولید در کشور بوده است.

این کتاب که در ۹ فصل و ۲۵۳ صفحه منتشر شده است، حاصل حدود ۳ سال کار مطالعاتی نویسندگان در پژوهشکده مطالعات فناوری کشور است. نویسندگان در این کتاب با بیش از ۱۰۰ شرکت بزرگ و حدود ۲۰۰ شرکت نوپای دانش‏‌بنیان تعامل داشته‌‏اند. در این کتاب، علاوه بر بررسی ۹ مسئله اصلی در همکاری شرکت‌‏های بزرگ و کوچک در ایران، برای انتقال بهتر مطالب ۴۰ مطالعه موردی از داستان همکاری‏‌های موفق یا ناموفق شرکت‏‌های فناوری‏‌محور نوپا با شرکت‌‏های بزرگ صنعتی در ایران ارائه شده است.

برای تهیه کتاب به وبگاه نشر رسا مراجعه کنید.

 

blank

عنوان کتاب: مطالعۀ تطبیقی نظام تأمین مالی نوآوری در کشورهای منتخب

ترجمه و تألیف: مرضیه شاوردی

ناشر: آینده‌پژوه

سال انتشار: ۱۳۹۹

این کتاب در پنج بخش تنظیم شده است. بخش اول این کتاب، به معرفی مفهوم نظام تأمین مالی نوآوری و بازیگران آن اختصاص یافته است. در بخش دوم و سوم، به ترتیب نظام تأمین مالی نوآوری کشورهای توسعه‌یافته (ایالات متحده آمریکا، کانادا و سنگاپور) و کشورهای تازه‌صنعتی‌شده (چین، مالزی و تایلند) بررسی شده است. بخش چهارم کتاب، به جمع‌بندی و درس‌آموخته‌های مطالعات تطبیقی انجام‌شده اختصاص یافته است و در بخش پنجم، ضمن تشریح سیاست‌ها، قوانین و روند تکامل نظام تأمین مالی نوآوری در ایران، بازیگران این نظام و برنامه‌ها و اقدامات آن‌ها در حمایت از نوآوری بررسی و تحلیل شده است.

برای تهیه کتاب به وبگاه نشر آینده‌پژوه مراجعه کنید.

 

 

blank

 

عنوان کتاب: مروری بر تجربیات کشورهای منتخب در «حمایت از جهش تولید» با تمرکز بر توسعه مقیاس بنگاه‌های کوچک و متوسط

ترجمه و تألیف: مرضیه شاوردی، محمدصادق صارمی، ابوالفضل باقری، مهدی الیاسی

ناشر: دانش‌بنیان فناور

سال انتشار: ۱۳۹۹

از اصلی‌ترین سیاست‌های دستیابی به جهش تولید، حمایت از توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط و به ویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط با رشد سریع است. در این کتاب به صورت خلاصه سیاست‌های حمایتی بعضی کشورهای منتخب در پشتیبانی از رشد و توسعه مقیاس این بنگاه‌ها شامل استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناور تشریح شده است، تا با الگوبرداری از تجارب این کشورها، بتوان سیاست‌های مناسب برای دستیابی به جهش تولید به عنوان هدف راهبردی کشور را طراحی کرد.

نسخه الکترونیکی این کتاب نیز منتشر شده است. برای دانلود کتاب اینجا کلیک کنید.

 

blank

عنوان کتاب: آیندۀ کاری پساکرونا؛ همراه با سیاست‌ها و راهکارهای بقا و موفقیت کسب‌وکار

ترجمه و تألیف: مرضیه شاوردی

ناشر: آینده‌پژوه

سال انتشار: ۱۴۰۰

همه‌گیری کووید ۱۹ که از اواخر سال ۲۰۱۹، ابتدا در چین شیوع یافت و به تدریج سراسر جهان را دربر گرفت، یکی از بی‌سابقه‌ترین بحران‌های دهه‌های اخیر بوده است. با توجه به طولانی شدن بحران کرونا و تلاش دولت‌ها، سازمان‌ها، کسب‌وکارها و افراد برای پذیرش و مدیریت این شرایط و برنامه‌ریزی برای دوران پساکرونا، این کتاب با تمرکز بر تصویر آیندۀ کاری پساکرونا و با هدف کمک به سیاست‌گذاران و مدیران کسب‌وکارها در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کسب‌وکار تدوین شده است.

کتاب، بر مبنای گزارش‌های جهانی معتبر در دو فصل تنظیم شده است: در فصل اول، آیندۀ کاری پساکرونا، وضعیت جابه‌جایی شغلی نیروی کار به واسطۀ کووید ۱۹ و مهارت‌های کاری لازم برای نیروی کار طی یک دهۀ آینده تبیین شده است. فصل دوم به بررسی سیاست‌های مختلف برای مدیریت بحران کرونا، راهکارهای موفقیت کسب‌وکار در دوران بحران و پس از آن و راهکارهای ویژۀ زنان و مادران شاغل در دوران کرونا اختصاص یافته است.

برای تهیه کتاب به وبگاه نشر آینده‌پژوه مراجعه کنید.

تمام حقوق برای اندیشکده راهبرد نوین ایران (ایران آرن iranaren.com ) محفوظ است | طراحی و پشتیبانی کاویانی آنلاین